Avia AE 2 - racingcarbohemia.com

Title
Přejít na obsah
naše auta
Avia AE 2
HISTORIE
Úvodem


V sobotu 7. června 1980 od 13.00 h začal na brněnském okruhu měřený trénink automobilů formule Easter.
Nebe  bylo stejně neskutečně modré jako na prospektech cestovních kanceláří,  sektory D až H tribuny u Myslivny byly úplně obsazeny diváky, slunce  pražilo a vzduch nad černošedým pruhem závodní dráhy se chvěl.
Voněly párky, pneumatiky, horký asfalt a spálený benzín a olej.
Modrobílá  Avia, startovní číslo 21, s Václavem Límem za volantem, jezdila lehce,  rychle a pravidelně, jako by jen tak, jeden okruh za druhým.
Štíhlá, opálená a dlouhovlasá žena v červených šatech s drobnými bílými puntíky sdělila svému sousedovi: „To je krásnej auťák.“
Pak hlasatel oznámil, že Václav Lím dosáhl času 4:07,08 min, což znamená průměrnou rychlost 158,7 km/h a že byl nejrychlejší.
 Jana, co má oči modré jako měl Garry Cooper, je přimhouřila, posunula  si žlutou čepici s dlouhým štítkem hlouběji do čela a pečlivě mi tu  zprávu zapsala do programu.
Čas Václava Líma na jen okruh si  zaznamenal také muž, upoutávající zájem okolí nejen svou solidní  hmotností, ale i nepatrným oranžovým minikloboučkem s nápisem Škoda,  lehounce posazeným na hlavě, jejíž povrch kryl asi ze čtyř procent.
 Tehdy vznikl nápad napsat něco o formuli Easter a vlastně o Poháru míru a  přátelství vůbec, o jeho vzniku, vývoji, průběhu jednotlivých ročníků a  o některých automobilech a jezdcích, kteří v něm startovali.


Citace z knihy Ing. Zdeňek Čížek
Automobilový Pohár míru a přátelství


Z historie
Kdyby  se Vás někdo zeptal, zda mohl v roce 1978 automobil s výkonem kolem  66,2Kw (90k) ve vyloženě sprinterské disciplíně jakou jsou závody do  vrchu být rychlejší než konkurence s vozy BMW, Porche a spidery s motory  Cosworth, jistě odpovíte, že to možné není. Je znám člověk, který to  dokázal na mezinárodních závodech do vrchu Baba u Bratislavy. Zde se  sešla hlavně po technické stránce opravdu silná konkurence. Přesto se na  výsledkové listině mezi dvěma nejrychlejšími spidery s výkonem přes 206  kW (280k) v absolutním pořadí objevilo jméno Václav Lím s Avií –AE2.

A jak vznikal?
Pokud  jde o vůz, začátek stavby každého monopostu Avia byl stejný: hledání  koncepce, její stanovení a realizace a to vše pod taktovkou precizního  leteckého mechanika, který neuznával polovičatost či improvizaci  jakéhokoliv druhu – Václava Líma.
Po tisících hodinách práce se  zrodil monopost Avia AE2, který vysoce ohodnotil i vynikající okruhový  jezdec NDR Ulli Melkus. Po závodech v Brně v roce 1979 blahopřál Límovi a  prohlásil, že Vašek má nejdokonalejší formuli Easter na světě. Tehdy  měl jeho vůz dvouletý technický náskok před všemi konkurenčními  monoposty.


Přehled největších úspěchů závodního vozu Avia AE 2 Formule Easter

Jezdec - Václav Lím
1978  - mistrovství republiky na okruzích   - 6. místo
 5 startů – 2x 1. místo
1979 -  mistrovství republiky na okruzích   - 1. místo
-  Pohár míru a přátelství    - 1. místo
 17 startů – 14x 1. místo, 2x 2. místo
1980 -  mistrovství republiky na okruzích   - 1. místo
 15 startů – 9x 1. místo, 1x 3. místo
1981 -  mistrovství republiky na okruzích   - 2. místo
18 startů – 5x 1. místo, 2x 2. místo, 3x 3. místo
1982 -  mistrovství republiky na okruzích   - 2. místo
 Pohár míru a přátelství    - 4. místo
 6 startů – 3x 1. místo, 1x 2. místo, 1x 2. místo
1983 -  2 starty – 1x 1. místo, 1x 2. místo


Jezdec – Adolf Fešárek
1984 – 1991  139 startů – 45x 1. místo, 17x 2. místo, 16x 3. místo, 11x 4. místo, 9x 5. místo
1x mistr ČR
3x mistr PLR
1x mistr NDR
Jezdec - Adam Klus
2004 – 2008  70 startů (z toho dva závody nedojeté) – 36x 1. místo, 13x do 3.místa
1x mistr ČR v roce 2004 závody do vrchu
1x vicemistr Německa - okruhy v roce 2006



Závodní  vozy volné formule vytvořily svoji tradici také v SSSR, NDR a Polsku. V  Sovětském svazu byla v oblibě formule Estonia s motory VAZ 2101, v NDR  automobily Merkus s motory Warburg. V Polsku se ve volné formuli  objevovaly nejčastěji automobily s motory Fiat 125 P 1300.

Pokud se mělo dále soutěžit na mezinárodní úrovni, bylo nutné hledat společný a přijatelný základ.
Řešení  se našlo. Na základě rozhodnutí organizací pro motoristický sport  socialistických zemí na listopadovém zasedání v roce 1971 byly pro rok  1972 vypsány kvalifikační závody o „Pohár zemí socialistického tábora“  ve volné formuli C9 (později B8) a v upravených cestovních vozech A2  podle předpisů FIA.
Tím se obnovila tradice mezinárodních  automobilových závodů na okruhu, které se u nás začaly znovu slibně  rozvíjet po první úspěšné sezoně národní formule Škoda a navazovaly na  tradiční závody v kategorii upravených cestovních vozů.
Původní návrh  propozic předepisoval kromě jiného ve své technické části použití  stavebních prvků u monopostů (motorů, převodovek a pneumatik), a ve  skupině A2 z vozidel vyráběných sériově pouze v socialistických státech.
Pro cestovní vozy byly předpisy jednoznačné. Automobily musely odpovídat Příloze „J“ mezinárodních sportovních řádů FIA.
Složitější  situace se vytvořila u monopostů volné formule, kde pro začátek byl  omezen pouze zdvihový objem motoru na maximálních 1300 cm 3 a jeho výkon  na 44kW (60k). Dalším omezením byla možnost použít pouze radikální  pneumatiky o rozměrech max. 175 SR – 13, resp. 175 SR – 14.
Praxe ze  tří závodů v roce 1972 (Most, Minsk, Schleiz) potvrdila správnost  základního záměru. Na společných schůzkách zástupců zainteresovaných  zemí byly schváleny nové organizační a technické předpisy, které  schválilo varšavské zasedání zástupců motoristických organizací  socialistických zemí.
Vznikla formule Easter.
Závody této formule mají svoji sportovní úroveň a přitažlivost, kterou zvyšuje značná vyrovnanost jednotlivých vozů.
Vozy  formule Easter se stavějí ze skupin a součástí sériových automobilů  vyráběných přímo nebo v licenci v socialistických státech, jejichž další  úpravy jsou značně omezeny. Smí se použít motoru s maximálním objemem  1300 cm 3 z produkce socialistických zemí včetně licencí, který je  homologován výrobcem u FIA. Motor a jeho příslušenství nelze uprvovat  jinak než podle Přílohy „J“ FIA a několika výjimek: lze např. použít  libovolné výfukové potrubí, připojit libovolné množství chladičů a  čističů oleje. Seřizovat množství a kvalitu nasávané směsi je možno jen  výměnou trysek a vzdušníků. Je povoleno odstranit čistič vzduchu, větrák  chlazení, elektrický generátor, použít libovolný setrvačník. Jde tedy  ve směs o úpravy, které nemohou nijak zvýšit výkon motoru. Podobné  předpisy platí i pro ostatní konstrukční skupiny. Spojka je předepsána z  produkce socialistických zemí včetně licence. Stejně tak i převodovka  se čtyřmi převody vpřed a jedním vzad libovolně odstupňovanými musí být z  vozu vyrobeného v socialistické zemi. Totéž se týká řízení a brzd, ty  však nemusí být sériové výroby. Rozhodující v uvedených případech je  tedy místo vzniku a zdaje stát signatářem dohody zástupců motoristických  organizací socialistických zemí. Zavěšení kol obou náprav je libovolné.  Nejvýše přípustný objem palivové nádrže je 30 litrů, nejmenší povolená  hmotnost automobilu bez jezdce je 420 kg. Automobil musí mít brzdová a  koncová světla. Rozměry disků kol a pneumatik nejsou předepsány. Sedadlo  řidiče musí být opatřeno čtyřbodovými bezpečnostními pásy, podmínkou je  hasicí přístroj o hmotnosti 4 kg, který svým účinkem musí zasáhnout  prostor řidiče a motor (karburátor).
Z uvedených skutečností je  zřejmé, že i když předpisy vytvářejí stejné základní podmínky pro  všechny účastníky, ponechávají ještě konstruktérům určitý prostor pro  uplatnění tvůrčí invence.




V roce 1977 dosáhl vůz  největšího úspěchu. Václav Lím zvítězil v mistrovství Československa, v  Poháru skončil druhý a se stejným bodovým ziskem jako vítězný Jílek.  Úspěšnou kariéru zakončil automobil vítězstvím v závodě do vrchu Ecce  Homo v roce 1978.


Avia Easter (AE 2)

Typ navazující na automobil Avia AE 1.
 První plány vznikly na podzim roku 1977 na základě dostupných údajů o  zahraničních formulových vozech, posouzení technologických možností a  vyhodnocení poznatků a zkušeností s předchozími konkurencemi.
 Automobil byl postaven a odzkoušen v rámci technického rozvoje ve  vývojovém oddělení n. p. Avia Praha. Realizační kolektiv vedl Ing.  Žďárský. Pro vývoj vozu bylo stanoveno několik zásadních požadavků:
-  zlepšení aerodynamiky vhodným řešením tvaru karoserie,
-   zlepšení jízdních vlastností vozu, zejména v zatáčkách, a zjištění  jeho stability při akceleraci i brzdění vhodnou konstrukcí podvozku a  náprav,
-  podřízení konstrukce podvozku pneumatikám BArum RAcing OR 20,
dosažení maximální dynamické charakteristiky kombinací výkonu motoru a dosažení minimální přípustné hmotnosti vozu,
-  přizpůsobení konstrukce eventuálnímu použití výkonnějšího motoru (uvažovalo se o formuli 3),
-  dosažení takové úrovně konstrukce i dílenského zpracování, která by předčila konkurenci.



Technické údaje:

Motor:
sériový  VAZ 21011 (1300 cm 3), čtyřdobý, kapalinou chlazený řadový čtyřválec s  rozvodem OHC. V souladu s platnými předpisy pro formuli  Easter použity  písty s rovným dnem a univerzální hlava 2101 – 10 s upravenými sacími a  výfukovými kanály. S laděným výfukovým potrubím dosaženo výkonu 66 kW  (90 k). Mazání s plnoprůtokovým čističem a chladičem oleje. Chladicí  systém se dvěma vodícími chladiči umístěnými podélně po obou stranách  automobilu před zadní nápravou. Náplň chladicího systému 14 litrů,  olejová náplň 4,5 litru.

Převodné ústrojí:
jednokotoučová  spojka s talířovou pružinou a čtyřstupňovou převodovkou z automobilu  Warburg 353. Možnost rychlé výměny převodů bez demontáže převodovky z  vozu. Stálý převod 4,22 nebo 3,66 v kombinaci s jednotlivými  rychlostními stupni umožnil volbu vhodného z převodování  pro různé  charakteristiky tratí. Spouštěč Dacia.

Podvozek:
příhradový  rám svařený z ocelových trubek, většinou průměru 28 x 1,5 mm. Ochranný  oblouk nejen za jezdcem, ale i před ním, nad přístrojovou deskou.  Zavěšení kol přední nápravy na příčných trojúhelníkových ramenech. Horní  příčná ramena spojena úhlopříčnými táhly s pomocnými spodními rameny,  která nesou pružiny s tlumiči a táhla torzního stabilizátoru. Touto  konstrukcí se dosáhlo progresívní charakteristiky pérování. Vinuté  pružiny se souosými tlumiči umístěnými uvnitř karoserie. Zavěšení  zadních kol na jednoduchých ramenech nahoře a trojúhelníkových ramenech  dole, v obou případech vedených podélnými vzpěrami. Pružiny s tlumiči a  táhla torzního stabilizátoru ukotveny na těhlicích svařených z ocelových  výlisků. Hřebenové řízení s převodkou i řídící tyčí umístěno před  přední nápravou. Dvouokruhové brzdy (kotoučové) se seřiditelným poměrem  tlaků na přední i zadní nápravu,v předu z vozu Škoda, vzadu z automobilu  Fiat 125 P. Litá kola, vpředu MTX 7,5 x 13 palců, vzadu dělená Škoda  8,5 x 13 palců. Pneumatiky Barum Racing OR 20, vpředu 195 x 45 x 13,  vzadu 235 x 45 x 13.

Karoserie:
sklolaminátová, třídílná.  Pevný střední díl, zakrývající celý rám. Horní díl tvořil kokpit jezdce a  kryt motoru. Přední díl nesl přítlačnou plochu, k rámu připevněn  upínkami. Tvar karoserie navržen po zkušenostech s typem Avia AE 1 s  cílem dosáhnout optimálních aerodynamických vlastností. Zadní  aerodynamická plocha odnímatelná. Palivová nádrž o objemu 29 litrů.


Ecce homo Šternberk 2005



Prestižní mezinárodní automobilové závody, se konaly o prvním červnovém víkendu v Šternberku.
Závody zahrnovaly: Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu, FIA Pohár pro formulové vozy, FIA pohár pro historické vozy, Mistrovství České republiky v závodech do vrchu a Mistrovství České republiky historických vozů.
Na trati dlouhé 7800 m se o nejlepší časy utkalo 130 závodníků z 12 zemí Evropy na špičkových automobilech rozdělených do několika tříd.
Závodníci našeho regionu, Adam Klus z Třince a Dušan Nevěřil ze Střítěže, si z těchto závodů přivezli vícenásobná přední umístění.

Adam Klus získal 1. místo FIA Pohár pro historické vozy ve své kategorii a v celkové klasifikaci se umístil třetí, další 1. místo vybojoval na Mistrovství České republiky historických vozů, kde byl opět v celkové klasifikaci třetí.
V kategorii historických monopostů s přehledem zvítězil na formuli Easter AVIE AE – 2 1300 ve své kategorii a časy 3:49,98, 3:51,58 min získal i třetí místo v celkové klasifikaci a porazil tak i ostřílené závodníky s auty mnohem výkonnějšími.
 
                      Výňatek článku z týdeníku Hutník z 22.6.2005


Adam Klus vyjel další vavříny

Seriál mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu pokračoval o uplynulém víkendu dvěma závody na jižní Moravě, přímo v části brněnské metropole v Kohoutovicích. Závod známý jako Vzhůru Farinovou zatáčkou se jezdí od roku 1998, kdy zde Vonka Racing uspořádal volný závod, aby si pro rok 1999 zajistil pořádání plnohodnotného podniku MČR.

Třinecký závodník Adam Klus na své historické formuli CZ AVIA AE-2 zabodoval v nedělním závodě, kdy svými časy ve třech jízdách: 1:08,06, 1:08,15 a 1:07,67 min zvítězil ve své kategorii H19, ve volném závodě pro historické vozy získal 2. místo a rovněž tak druhé v celkové klasifikaci historických automobilů.
 
                     Citát použit z týdeníku Hutník z 29.6.2005
Návrat na obsah